Fotonik epitaxiella wafers

Fotonik epitaxiella wafers

Med den kontinuerliga utvecklingen av applikationer för optisk telekommunikation och optoelektronik mot hög hastighet och hög prestanda, följer vi noga efterfrågan på marknaden för fotonikepitaxiella wafers för höghastighets- och high-end optoelektroniska applikationer.PAM-XIAMENkan tillhandahålla en serie sammansatta halvledarbaserade fotonikepitaxiella wafers, som kan användas som viktiga optoelektroniska chipmaterial för applikationer såsom bredbandsnätverksinfrastruktur inom fiberoptisk kommunikation, datakommunikation och 3D-avkänning och etc. De specifika parametrarna är följande. :

fotonik epitaxiella wafers

1. Fiberoptisk kommunikationEpitaxial wafer

Beroende på deras olika funktioner kan photonics epiwafer för optisk kommunikation delas in i laser epiwafers, detektor epiwafers, etc.

1.1 Epitaxiella wafers för laser

Halvledarlaserskivor som levereras inkluderar distribuerad återkopplingslaser (DFB), elektroabsorptionsmodulerad laser (EML) och Fabry Perot (FP), med våglängder från 1270nm till 1610nm. Ytterligare information som:

 

Artikelparametrar

DFB Epitaxial Wafer EML Epitaxial Wafer FP Epitaxial Wafer
Diameter 2 tum, 3 tum
Våglängd 1270nm, 1310nm, 1490nm, 1550nm 1310nm, 1550nm, 1577nm 1310nm, 1550nm
Betygsätta 2,5G/10G/25G 10G/25G/56G 2,5G/10G/25G
Egenskaper ·GPON, XGPON, XGSPON, BIDI

·Grillteknik

·Liten divergensvinkel

SAG (Selective Regional Growth) och Butt joint technology Liten divergensvinkel

 

Dessa fotonikepitaxiella wafers kan användas i GPON (Gigabit capability Passive Optical Network), XGPON (10 Gigabit capable Passive Optical Network), XGSPON (10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network) och FTTR (Fiber to the Room), CWDM/DWDM ( Coarse Wavelength Division Multiplexing/Dense Wavelength Division Multiplexing), BIDI (Bi Directional) och annan fiberoptisk kommunikation.

DFB-epitaxialskivorna odlas med AlGaInAs och InGaAsP multipla kvantbrunnar. Gitterteknologi inkluderar holografiska gitter, nanoimprinting och elektronstråleexponering, vilket mycket väl kan uppfylla de olika produkternas krav. EML-epitaxialwafern integrerar en DFB-laser och en elektriskt modulerad absorptionsområde, som har egenskaperna hög bandbredd, låg chirp, hög moduleringsutsläckningsförhållande och kompakt struktur. Den elektriskt modulerade absorptionsregionen använder SAG- och stumfogad tillväxtteknologi. Dessutom erbjuder PAM-XIAMEN också lösningar för DFB epitaxial wafer med liten divergensvinkel, begravd heterojunction (BH) DFB epitaxiell tillväxt, dockning av passiv vågledare epitaxiell tillväxt och semiisolerande inneslutning (InP: Fe) epitaxial wafer för att möta kraven från hög- hastighet chip tillverkning.

1.2Epitaxiella wafersför detektor

Halvledarfotonik-epitaxialwafers vi levererade är för MicroPulse DIAL (MPD), Avalanche Photodiode (APD) och PIN som täcker våglängder från 650nm till 1700nm. De är lämpliga för optisk kommunikation som GPON, XGPON och XGSPON. De specifika parametrarna är följande:

Artikelparametrar MPD Epitaxial Wafer APD Epitaxial Wafer PIN Epitaxial Wafer
Diameter 2 tum, 3 tum, 4 tum
Betygsätta 2,5G/10G/25G 2,5G/10G/25G/50G
Egenskaper Zn-diffusion Zn-diffusion Låg mörkström

 

Arbetsprincipen för PD är att fotodetektorns PN-övergång bildar ett inre elektriskt fält; Sedan genererar ljusinjektion i halvledare elektronhålspar, och under inverkan av ett elektriskt fält genererar PN-övergången riktad fotoström; Fotoström exporteras som utsignal. Fotodetektorer kräver vanligtvis epiwafers med hög känslighet, hög svarsfrekvens, låg mörkström och hög tillförlitlighet. För att förstärka den mottagna fotoströmmen och förbättra detektionskänsligheten, används APD med lavinförökningseffekt. Vi har tillhandahållit stabil massproduktion av fotodetektorprodukter i många år och kan tillhandahålla zinkdiffusionstjänster åt dig.

2. Datacenter Epitaxial Wafer

Epi-strukturerna för datacenter odlas huvudsakligen på GaAs och InP-substrat:

2.1 InP Epitaxial Wafer

De epitaxiella wafers som odlas på InP-substrat består huvudsakligen av kantemitterande DFB, EML-lasrar och kiselfotonikepitaxi, med hastigheter som överstiger 25Gb/s och våglängder på 1270nm, 1310nm, 1330nm, etc., vilket kan uppfylla överföringskraven för 4010G/40100 /800G optisk modul. De specifika parametrarna enligt nedan:

Artikelparametrar DFB Epitaxial Wafer High Power DFB Epitaxial Wafer Silicon photonics epitaxial wafer
Diameter 2 tum, 3 tum
Våglängd 1310 nm 1310 nm 1310 nm
Betygsätta 10G/25G/50G
Egenskaper CWDM 4/PAM 4 BH-teknik PQ /AlQ DFB

 

2.2 GaAs Epitaxial Wafer

De GaAs-baserade epitaxiella wafers vi odlat är huvudsakligen vertikala kavitetsytemitterande lasrar (VCSELs) och GaAs PDs, som har en våglängd på 850nm och en moduleringshastighet som är större än 50Gb/s. De fotoniska applikationerna epitaxiell tillväxt kan möta kraven på kortdistansdataöverföring i datacenter. Mer vänligen se:

Artikelparametrar VCSEL Epitaxial Wafer GaAs PD Epitaxial Wafer
Diameter 4 tum, 6 tum 3 tum, 4 tum, 6 tum
Våglängd 850nm
Betygsätta 25G/50G 10G/25G/50G

 

3. Fotonik epitaxiella wafers för avkänning

Epifotonikskivorna som levereras för industriella eller avkännande applikationer är huvudsakligen GaAs-baserade 905/940nm VCSEL-lasrar och 650-980nm FP-lasrar. Mer information, se tabellen nedan:

Artikelparametrar Pump Laser Wafer 3D Sensing Wafer Gasavkännande wafer andra
Diameter 3 tum, 4 tum, 6 tum 4 tum, 6 tum 2 tum, 3 tum 3 tum, 4 tum
Våglängd 7xx~9xx nm 905 nm/940 nm 1392nm/1580nm/1653nm 6xx nm/810 nm
Ström >30W 2W-80W 10mW-500mW

 

Reflektorn för VCSEL-lasern odlas med omväxlande stapel av två material med olika brytningsindex för hundratals lager, känd som Bragg-reflektor (DBR). Resonanshåligheten är tillverkad i mitten av de epitaxiella skikten och ljuset emitteras från ytan av den fotoniska skivan. Sålunda är VCSEL tillverkad med funktionerna en liten emissionsvinkel, cirkulär fläck, låg tröskel, och kan integreras i en array, allmänt använd i mobil 3D-avkännande ansiktsigenkänning, industrirobotar, autonom körning LiDAR för bilar, etc. Kantutstrålning GaAs-baserade FP-lasrar används huvudsakligen i applikationer, såsom laserdisplay (650 FP), laserhårborttagning (810 FP), automotive lidar (905 FP) och fiberlaserpumpkälla (808/915/976 FP).

För mer information, vänligen kontakta oss maila påvictorchan@powerwaywafer.com och powerwaymaterial@gmail.com.

Dela det här inlägget